Membership Requirement
For a student to participate in KMEA honor groups the sponsoring teacher must be an active member of the Kansas Music Educators Association.

High School Orchestra Roster

2023-24

Violin 1
  1. Sophie Thiessen, Andover
  2. Ryan Byun, Andover-Central
  3. Laura Ward, Wichita-East
  4. Sharon Sun, Andover
  5. Alexandra Dominguez, Maize-South
  6. Oliver Christians, Wichita-East
  7. Sydney Vermeeren, Wichita-Kapaun Mt Carmel
  8. Cole Brown, Goddard-Eisenhower
  9. Abrie Mong, Derby
  10. Lyla Lansdown, Maize
  11. Cael Harlen, Bel Aire-Northeast Magnet
  12. Aaliyah Venegas, Wichita-Southeast
  13. Lucy Buller, Newton
  14. Avery Schippers, Wichita-Northwest
  15. Lillian Kahle, McPherson
  16. Ananya Gandikota, Wichita-East
  17. Myrrah Awwad, Wichita-North
  18. Bailey Bliss, McPherson
Violin 2
  1. Allison Kovach, Maize-South
  2. Alyanne Jones, Derby
  3. Ailee McConeghey, Wichita-Classical School
  4. Taran Robertson, Goddard-Eisenhower
  5. Peter Todorov, Wichita-Collegiate
  6. Shivani Hebsur, Wichita-Collegiate
  7. Steven Lin, Wichita-East
  8. Ryan Newby, Wichita-Southeast
  9. Lily Schloneger, Newton
  10. Ayaan Parikh, Wichita-Collegiate
  11. Jack Bowen, Maize
  12. Caden Hendrix, Hutchinson
  13. Alexander Uong, Wichita-Southeast
  14. Sophia Lin, Wichita-East
  15. Sophia Christians, Wichita-East
  16. Abigail Stork, Wichita-Haysville Campus
  17. Ashwath Jagadeesh, Wichita-East
  18. Makenna Biggs, Maize-South
  19. Alt. 1 - Jo'Hanna Roundtree-Hollins, Wichita-East
  20. Alt. 2 - Seth Depaulis, Wichita-Heights
Viola
  1. Johanna Speer, Maize
  2. Noah Jackson, Goddard-Eisenhower
  3. Christianne Shannon Sebastian, Maize
  4. Brayden Kutschka-Ta, Maize-South
  5. Tri Lam, Wichita-East
  6. Kirah Taskinen, Lindsborg-Smoky Valley
  7. Esther Busenitz, Maize-South
  8. Jesus Garcia-Villa, Wichita-East
  9. Adeline Hileman, Wichita-East
  10. Taylor Grant, Goddard-Eisenhower
  11. Megan Trotter, Wichita-Northwest
  12. Zachary Kallman, Goddard-Eisenhower
  13. Mack Carlo, Maize
  14. Alina Callstrom, Wichita-Northwest
  15. Hailey Maddox, Derby
  16. Riley Mack, Wichita-Heights
  17. Alt. - Jennifer Speer, Maize
Cello
  1. Ethan Wessley, Wichita-East
  2. Henry Wright, Lindsborg-Smoky Valley
  3. Kyle Cho, Wichita-East
  4. Mason Bounds, Wichita-East
  5. Noah Doom, Wichita-Classical School
  6. Meenakshi Ghosh, Maize-South
  7. Bo Lu, Wichita-East
  8. Conner Huddleston, Goddard
  9. Descarte Santos, Wichita-Southeast
  10. Grace Kallman, Goddard-Eisenhower
  11. Annabelle Rippstein, Derby
  12. Oliver Zimmerman, Wichita-Northwest
  13. Aidyn Kilman, Hutchinson
  14. Ryan Yessin, Wichita-East
  15. Arri Riley, Wichita-East
  16. Evelyn Simmon, Maize-South
  17. Alt. - Luke Budde, Wichita-East
Bass
  1. Nithish Aravinthan, Wichita-East
  2. Xander Zdrojewski, Wichita-East
  3. Emma Lockwood, Wichita-East
  4. Joey Lawton, Wichita-Trinity Academy
  5. Taylor Davis, Wichita-Southeast
  6. Kathryn Dayley, Maize
  7. Andrew Brittain, Andover
  8. Alt. - Adrian Lecodet-Ojeda, Wichita-Northwest
Piccolo
  1. Danielle Turner, Derby
Flute
  1. Lauren Sneed, Derby
  2. Paige Killingsworth, Wichita-East
  3. Danielle Turner, Derby
  4. Carsen Starr, Douglass
Oboe
  1. Lea Sackett, Wichita-Independent
  2. Miles Wilson, Wichita-East
Bassoon
  1. Ethan Finney, Andover-Central
Clarinet
  1. Abigail Gill, Wellington
  2. Delaney O'Neill, Andover-Central
  3. Sonareigh Bell, Valley Center
  4. Ryan Rush, McPherson
Trumpet
  1. Kyndall Sandbo, McPherson
  2. Jordyn Gawith, McPherson
Horn
  1. Brandon Beal, Derby
  2. Grant Parcell, Wichita-East
  3. Jana Orief, Wichita-Northwest
  4. Anthony Wilson, Wichita-East
Trombone
  1. Eilidh Aitken, Wichita-East
  2. Victoria McClure, Valley Center
  3. Samuel Houston, McPherson
Tuba
  1. Josh Stroot, Derby
Timpani
  1. Nolan Grossman, Wichita-East
Percussion
  1. Elijah Gegen, Wichita-Northwest
  2. Beau Berry, Pretty Prairie
  3. Per Nelson, Lindsborg-Smoky Valley
 
Chairperson
Pamela Lawson
Goddard-Eisenhower HS
1230 S. 167th Street W.
Goddard, KS 67052
w: 316-794-4190
Important Dates - HS Orchestra
Aug. 24, 2024 - Sat
SCKMEA Teacher Kick-off
Location TBA
Oct. 8, 2024 - Tue
Audition Registration Deadline — HS Band, HS Orchestra
$10 per audition
Oct. 20, 2024 - Sun
Audition Registration - Late Deadline #1 — HS Band, HS Choir, HS Orchestra
$33 per audition
Oct. 26, 2024 - Sat
Send to SCKMEA Executive Director Bryan Kirk
Nov. 8, 2024 - Fri
Audition Registration - Late Deadline #2 — HS Band, HS Choir, HS Orchestra
$58 per audition
Nov. 9, 2024 - Sat
Audition Registration - Late Deadline #3 — HS Band, HS Choir, HS Orchestra
$100 per audition
Nov. 9, 2024 - Sat
District Auditions — HS Band, HS Choir, HS Orchestra
Goddard HS, 2500 S 199th St W
Dec. 7, 2024 - Sat
Clinics & Concerts — HS Band, HS Choir, HS Orchestra
Location TBA
$15 participation fee per selected student

View Full Calendar